MASVERİVeriden Daha Fazlası

MASVERİ / Veri & İçgörüler

Veri & İçgörüler

Türkiye’yi farklı açılardan inceleyin. Konuları filtreleyin, serileri karşılaştırın ve kaynaklı analizleri keşfedin.

95 gösterge10 konu699 veri noktası
95 gösterge

MASVERİ / 2025

81 ilde nüfus ve yaş yapısı

2025 ADNKS verileriyle illeri aynı kapsamda karşılaştırın.

15.754.053Nüfus
0–14 yaş payı
18,7%
65+ yaş payı
8,7%
Yaş bağımlılık oranı
37,8%
5.910.320Nüfus
0–14 yaş payı
17,8%
65+ yaş payı
11%
Yaş bağımlılık oranı
40,5%

Yaş bağımlılık oranı = (0–14 yaş + 65+ yaş) / 15–64 yaş × 100. Ekonomik bağımlılığı veya çalışan kişi sayısını ölçmez. Buradaki 0–14 yaş grubu, diğer araştırmalardaki 0–17 çocuk tanımından farklıdır.

81 ilin tamamı
Birinci ilNüfus0–14 yaş payı65+ yaş payıYaş bağımlılık oranı
Adana2.283.60922%10,6%48,3%
Adıyaman617.82126,1%9,2%54,5%
Afyonkarahisar751.80819,3%13,2%48,3%
Ağrı491.48930,3%6,1%57,4%
Amasya342.24216,1%17,2%49,9%
Ankara5.910.32017,8%11%40,5%
Antalya2.777.67718,7%10,6%41,4%
Artvin167.53114,7%19,2%51,4%
Aydın1.172.10717,2%16,3%50,4%
Balıkesir1.284.51715,2%18,2%50,1%
Bilecik228.99517,5%13,6%45,1%
Bingöl282.29923,8%8,8%48,4%
Bitlis360.42328,9%6,3%54,5%
Bolu327.17315,7%15,7%45,7%
Burdur277.22615,2%17,4%48,5%
Bursa3.263.01119,4%11,4%44,5%
Çanakkale573.97614,7%17,8%48,1%
Çankırı200.54916,1%18,2%52%
Çorum519.59016,6%17,9%52,5%
Denizli1.060.97517,7%13,5%45,4%
Diyarbakır1.852.35629,7%5,7%54,8%
Edirne422.43813,9%18%46,9%
Elazığ605.67819,7%12%46,4%
Erzincan239.62517,5%14,5%47%
Erzurum736.87722,5%10,4%49,1%
Eskişehir927.95616,1%13,7%42,5%
Gaziantep2.222.41528,7%6,4%54%
Giresun455.07414,7%20%53%
Gümüşhane138.80715,8%16,2%47%
Hakkari279.68125,8%4,7%43,9%
Hatay1.577.53124,4%9,5%51,1%
Isparta445.30316,6%15,7%47,6%
Mersin1.956.42820,6%11,5%47,3%
İstanbul15.754.05318,7%8,7%37,8%
İzmir4.504.18516,4%13,9%43,5%
Kars268.99123%10,1%49,5%
Kastamonu379.93414,4%21,1%55%
Kayseri1.458.99120,7%11%46,4%
Kırklareli379.59514,6%17%46,2%
Kırşehir242.77717%15,1%47,5%
Kocaeli2.161.17120,9%9%42,8%
Konya2.343.40921,4%11,3%48,5%
Kütahya570.47815,5%15,9%45,7%
Malatya755.85419,6%12,5%47,3%
Manisa1.477.75618,6%13,7%47,7%
Kahramanmaraş1.146.27823,8%10%50,9%
Mardin903.57630,8%6,2%58,8%
Muğla1.099.54716%14,7%44,3%
Muş389.12730,2%6,5%57,9%
Nevşehir320.15018,4%13,6%47,2%
Niğde374.49220,5%11,9%47,8%
Ordu768.08716,6%17,2%51%
Rize346.94716,5%15,8%47,5%
Sakarya1.123.69319,3%11,9%45,4%
Samsun1.392.40317,6%14,3%46,8%
Siirt332.36930,1%6%56,6%
Sinop225.84814,7%21,7%57%
Sivas631.40118%15,1%49,5%
Tekirdağ1.208.44119,5%10,7%43,4%
Tokat614.14117%16,6%50,6%
Trabzon823.32317,5%15,5%49,3%
Tunceli85.08313,5%17,8%45,6%
Şanlıurfa2.265.80036,8%4,5%70,4%
Uşak374.40516,7%15%46,3%
Van1.112.01329,1%5,4%52,5%
Yozgat413.20817,3%16%49,8%
Zonguldak585.20314,6%16,8%45,7%
Aksaray441.13622%11%49,1%
Bayburt82.83617,7%13,3%45%
Karaman262.35519,5%12,7%47,4%
Kırıkkale282.83016,3%14,6%44,7%
Batman662.62629,9%5,2%54%
Şırnak573.66632,9%3,8%58%
Bartın206.66314,3%17,4%46,4%
Ardahan90.39218%15,2%49,7%
Iğdır205.07125,7%8,5%51,9%
Yalova311.63518,3%14%47,8%
Karabük249.61414,5%16%43,9%
Kilis157.36326,1%8,3%52,5%
Osmaniye564.12323,1%10,5%50,6%
Düzce415.62218,7%12,6%45,6%